beautiful hargita
  • magamról
  • LAKBERENDEZÉS MÁSKÉPP
  • EGYÉB SZOLGÁLTATÁSOK
  • UTAZÁSOK
  • blog
  • kapcsolat
  • magamról
  • LAKBERENDEZÉS MÁSKÉPP
  • EGYÉB SZOLGÁLTATÁSOK
  • UTAZÁSOK
  • blog
  • kapcsolat

Athén

4/29/2019

0 Comments

 
Picture
A Plaka-negyedben Mythos sört inni, langyos tavaszi napsütésben, fel-felnézni az Akropoliszra és ismételten elcsodálkozni, hogy hogy volt lehetséges mindezt így felépíteni, hogy hogyhogy még mindig állnak, hogy változott-e valamit a világ... Engem teljesen lenyűgöznek ezek a dolgok. Miközben minden korintoszi oszlopfőt meg akarok örökíteni, minden szűk utcába be akarok lesni, lázasan betűzöm a matematikából és fizikából ismert görög betűket a különböző táblákon és sikerélményként élem meg, ha egy-egy szót ki tudok olvasni. És persze mindig elhatározom, hogy megtanulok görögül, spanyolul, norvégül, törökül...

Athén nem biztos, hogy fog tetszeni az először odalátogatónak, de kétségkívűl az Akropolisz és a lábánál elterülő Plaka negyed vagy a Monastiraki térbe torkolló szűk utcácskák egyedi hangulatot kölcsönöznek a város eme részének. Színes, nyüzsgő, bazáros és sajátságosan athéni. És nagyon, de nagyon finomakat lehet enni. A tavernák még mindig zömében családi válallkozások, sok helyen látni, hogy az idős apa ül a taverna ajtajában, komboloit morzsol, a fia, az unokája, a menye pedig felszolgál, sürög-forog. ​
Az alábbi képek a Monastiraki tér környékén készültek.
Szállodánk annak ellenére, hogy 20 percre volt gyalog a Monastiraki tértől és 3 percre az Omonia tértől, nagyon külvárosias és az otthonról ritkán kimozduló turista, főleg hölgyek számára nem túl bizalomgerjesztő utcában volt. Ez is Athén, mint ahogy az is, hogy a turistáktól hemzsegő helyeken, pont úgy, ahogy Firenzében is, vagy Lisszabonban, fiatal fekete bevándorlók karkötőket próbálnak percek alatt felvarázsolni az ember lánya csuklójára, "love and peace" köszönéssel, hogy majd a második karkötőt 2 euróért kínálják, miután az elsőt ajándékba adták! :) 
Idegenvezetőnk azt mondta, hogy annak ellenére, hogy kemény megszorítások voltak és vannak Görögországban és a tanárok fizetését például egyharmadával csökkentették, a görögök tudnak élni és örülni az életnek. Hál'Istennek! Mi is úgy láttuk!
0 Comments

Norwich

2/23/2019

0 Comments

 
Hú de rég írtam...
Norwich méltatlanul mellőzve van a turisztikai kínálatokban, mondják az angolok, pedig Norfolk megye, melynek legnagyobb városa, természeti szépségekkel megáldott, kedvelt turistacélpont. A középkorból fennmaradt, Anglia legnagyobb és a "legtudorkoribb" városa, az ipari forradalomig az Egyesült Királyság második legnagyobb és legfontosabb városa volt London után. 
Ami egyből feltűnt, hogy rengeteg temploma van. Utánanéztem és valóban nemcsak káprázott a szemem, hanem Norwich fénykorában 30 plébániatemplommal rendelkezett. Nem számoltam meg hányat láttunk, de több, mint 10-et, az biztos és csak a történelmi város központjában forgolódtunk rövid kirándulásunk alatt. 
Sajnos múzeumokban nem jártunk, így nem tudok beszámolni sem a kastély múzeumának tárlatairól, sem a Strangers' Hall kiállításairól, de egy szép nyári nap még visszatérünk és megnézzük őket. Néhány fotóval meg tudom mutatni a város hangulatát és a gyönyörű normann katedrálist, amit 1096-ban kezdtek építeni és 1145-ben fejeztek be. Mostani formája 1480 óta szinte változatlan, igencsak ámulatbaejtő. A kerengője a második legnagyobb Angliában, a Salisbury katedrálisé után.
A XII. században holland, flamand és vallon takácsok érkeztek a városba, akik hazájukból vallási üldözés elől menekültek, itt letelepedtek és hamarosan virágzó textilgyártó és kereskedővárossá "varázsolták" Norwichot. A Madder kelmefesték is Norwichból származik, melynek fő összetevője az emberi vizelet. Képzelem az angolok, hogy meglepődtek, amikor az idegen mesterek (strangers) a kocsmák előtt elhelyezett hatalmas hordókba gyűjtötték a vizeletet, sőt megkérték szépen a szomszédokat is, hogy segítsenek a gyűjtésben...  Egy szó, mint száz: Nowich híres lett a gyapjú és selyemgyártásáról. 
A város különböző pontjai történelmi eseményekről híresek. A Tudor-korszakból ilyen a Mousehold Heath, ahol 16000 katonát mészároltak le a Robert Kett által vezetett felkelésben. A város legmagasabb pontja ma kedvelt zöld foltja a városnak. Sajnos borús idő volt, így nem túl a jó a két mellékelt fotó.
Mária királynő idején, a protestánsokat üldözték. A Lollards Pit Pub helyén egy mészgödörben 50 embert égettek elevenen el vallási meggyőződésük miatt. A kocsma cégére elég morbid, égő embereket ábrázol...
Picture
Átellenben a kocsmával, van a Fye híd, Norwich egyik legrégebbi hídja, a Wensum folyón át. A 15. században ez volt a város vizikapuja. Ezen a helyen mutatták be és rendszeresen használták a "merülő szék" (ducking stool) kínzóeszközt, mely a boszorkányok próbatételét tette izgalmassá a középkori szájtátók számára. A boszorkányt rákötötték a székre és lenyomták a víz alá. Ha nem halt meg, akkor biztos, hogy boszorkány volt és addig nyomták a víz alá, amíg meghalt, ha meghalt egyből, hát így járt szegény...
Tényleg nagyon kellemes és nyugis kis város Norwich. Ha valaki arra jár, megéri a fáradtságot elvonatozni akár csak egy napra is. 
0 Comments

Free hiking tour

9/8/2018

0 Comments

 
A tengeren voltunk. A bolgár tengerpart Sveti Vlas nevű üdülővároskájában, ahol teljesen találomra foglaltam szállást az interneten, úgy keresgélve, hogy csendes tengerpart Bugáriában. Erről a csendes helyről majd írok, de most inkább arról a 4 órás kirándulásról szeretnék beszámolni, amit a Tripadvisor úgy javasolt, mint egyike azon 2-3 tevékenységnek, amit érdemes kipróbálni Sveti Vlasban. Az értékelések is nagyon jók voltak a kirándulásról, így mi is elmentünk a találkahelyre, a posta elé, péntek reggel 9-re. Elsők között értünk oda, aztán fél tíz után, mire elindultunk 53-an voltunk! Svájc, Németország, Franciaország, Ukrajna, Írország, Oroszország, Románia, Csehország, Hollandia képviseltette magát a nagyobbacsak csoportban.
Az idegenvezető egy fitt, huszonéves lány, aki főállásban jógatanár, nyaranként pedig heti kétszeri alkalommal ezt a túrát vezeti a környékbeli hegyekbe, melynek legmagasabb csúcsa a Sveti Iliya csúcs a maga 385 méterével és gyönyörű kilátásával. Bemutatkozás után elmesélte, hogy a passzióból csinálja már jó pár éve, nagy természetbarát és környezetvédő. Azt is mondta, hogy a túra ingyenes, de természetesen megköszöni az adományokat a végén, mindenkire rábízva, hogy annyit adjon, amennyit meg ér neki a kirándulás. Szóval, ez egy magánszemély, aki jól csinálja azt, amit csinál. Hát nem? Ezt a szórólapot adta a kezünkbe, majd nekivágtunk. 
A túra, innen a Hargita-hegység lábától, semmiség volt, de az idegenvezető lelkesedése, ahogy a gyógynövényekről, az állatokról és általában a helyről beszélt feldobta a hangulatot, 50 embert összefogott és mi is úgy néztük és kóstoltuk a szedret, meg a zsályát, mintha sosem láttunk, ettünk volna. 
Életemben előszőr láttam viszont lódarázs fészket, kettőt is, és valóban gyönyörű volt a panoráma a hegytetőről.
Meglepett, hogy nem láttam szemetet az erdőben, de kiderült a végére, hogy az idegenvezető minden alkalommal összeszedi a műanyag palackokat és leviszi a kukába. Ezúttal vagy 3-at szedett össze. 
A túra végén, mindenki elégedett volt. De tényleg. Úgyhogy adomány is volt bőven, úgy láttam, hogy 5-10 eurókat adtak az emberek fejenként. Szorozzátok be 50-el.
Itthon picit utánanéztem  ennek az ingyenes városnéző / séta mozgalomnak és Torinótól, Rio de Janeroig mindenfelé létezik. Gondolom ott megy nagyon jól, ahol sok a turista, elsősorban városnéző túrák vannak, de mint kiderült vannak rendhagyóbbak is.
A kulcsszó: free walking tours. Megéri!
0 Comments

Çavuşin

5/17/2018

0 Comments

 
Az interneten a kappadókiai látnivalókat böngészve rábukkantam erre a falura, pontosabban egy képre, ami lenyűgözött. Lementem a recepcióra és reménykedve intéztem az kérdést a conciergehez (aki a lábam elé kellett volna vesse magát örömében, hogy segíthet), hogy hogyan juthatnék el Cavusinba? Mire ő visszakérdezett, hogy minek akarok én oda menni, ott nincs semmi? Kezdtem neki magyarázni, hogy van ott régi sziklába vájt görög falu, meg az első keresztény templom Kappadókiában, mire ő egészen hülyének nézett, de azért elárulta, hogy taxival, 15 líráért el lehet oda menni, ha már ragaszkodom a semmihez.
Mivel Avanostól csak néhány kilométer távolságra van ez a falu, vasárnap délelőtt taxival elvitettük magunkat Cavusinba. Fél 10-kor már ott voltunk, így volt két és fél óránk felfedezni ezt a szédületes helyet. Az ember azt gondolná, hogy annyi romos barlanglakás, templom meg tündérkémény után már kezd unalmassá válni a dolog, de nem. Higgyétek el, hogy minden helyenek valahogy más a varázsa, másképp áll a "kalap" a sziklákon, teljesen más a hangulat, Ez a hely nem más, mint egy nyugis, élő falu, 500 lakossal, ahol most ébredezik a turizmus és kezd megpendülni az élet, ahol a földeken még ugyanúgy dolgoznak a falubeliek, mint nálunk, sőt ha lehet még rudimentárisabb eszközökkel, érezni, hogy nem könnyű az élet, de azt is, hogy igyekeznek és hogy jól csinálják, amit csinálnak. És amit végig éreztem bárhol is voltunk, az a könnyed, szívből jövő vendéglátás és kedvesség, amivel feléd fordulnak. És úgy tudják a pénztárcádból kicsalni a lírát, hogy még te köszönöd meg a végén, hogy náluk vásárolhattál. :)
A fenti utcakép fogadott. Ez majdnem a központ. A második képen baloldalt látható egy Blue and White Cafe, amelyiknek az ajtajára ki van írva, hogy: free information. Ez a magán iniciatívából született turista információs központ, egyébként több helyen láttam kiírva. És mi bementünk. És ott ült egy dizájner kávézó fiatal, jóképű tulajdonosa, aki régiségkereskedő, de mivel a kávézó jobb üzletnek bizonyult, így dekorációnak haszál néhány XVI. századi szőnyeget és egyéb tárgyakat és kiváló angol tudásssal útbaigazítást ad és finom kávét meg teát főz, de azt már nem ingyen. :) Okos nem?
Megtudtuk a hátsó utat a templomfelé, ami sokkal szebb, mint a "rendes". 
Felértünk a tetőre, ahonnan páratlan kilátás nyílt Uchisar felé, illetve a Rose Valley irányába. Innen ereszkedtünk be az V. századi Keresztelő Szent János templomba, ami valamikor egy helyiségből állt, ma három részre tagolódik, mert az omlásveszély miatt az oszlopok közötti részeket befalazták. Egyébként a szikla oldalába épített lakásokat itt is 1923-ig lakták, görögök és törökök. Még most is laknak néhány ilyen házban, az elhagyott, de használhatókat pedig megpróbálják eladni. 
A templom igazán fennséges. Hihetelen! Akármilyen puha legyen is vulkanikus kőzet, mekkor munka van benne! 
A templomból kijövet egy teljesen lehetetlen helyen frissen facsart narancslevet árult valaki, motobicilkije ott parkolt a hegyen. Egy másik lehetetlen helyen egy kávézó volt, de lehet, hogy végleg használaton kívül, majd ahogy lennebb ereszkedtünk megjelentek az első barlanghotelek is, valamint a bazársor. 
Még volt egy annyi időnk, hogy kisétálva a faluból elérjük a Rose Valley bejáratát és a természet alkotásaiban gyönyörködjünk egy kicsit. Itt láttuk azt az idősebb házaspárt, akik a kicsi földjüket művelték, a turista úton pedig hol lovasok, hol quadosok poroztak le és fel. Nem tudtam betelni a tájjal.
0 Comments

Avanos

5/16/2018

0 Comments

 
Picture
Avanos egy kicsi városka, körülbelül 12-13 ezer lakossal. Nagyon sok látnivaló nincs benne, de híres kerámiakészítő város, rengeteg látványműhellyel és barlangüzlettel. Törökország leghosszabb folyója, a Kızılırmak (Vörös-folyó) folyik keresztül rajta. ​
A turizmusnak köszönhetően ma már az itt készített kerámia és készítése is bekapcsolódott a turisztikai programokba, megélhetést biztosítva sok család számára​Az utcán lépten-nyomon fazekasok hívogatnak, hogy nézzél be hozzájuk. 

Azt mondják, hogy Kappadókiában minden város alatt egy földalatti város is van. Időnk sajnos nem volt egyet sem megnézni, de teljesen hihető a dolog, ugyanis több üzlet, étterem, szálloda valahogy a föld alatt folytatódik. Nagyon izgalmas. Itt olvashattok egy legújabb földalatti város felfedezéséről.
Avanosi sétám során a romos házak között egy olyan szállodára bukkantam, hogy az összes ezeregy éjszaka meséje egyszerre jutott az eszembe. Bekérezkedtem fényképezni, megkínáltak teával, csak úgy vendégszeretetből én meg hálából oda vittem a férjemet este vacsorázni. :) Valahogy így látom én, hogy működnie kellene a turizmusnak nálunk is.
​
A sziklás oldalban a régi város. Lakatlan házak. 
A szálloda - Kirkit Hotel
Avanos az ország közepén van. Kis, vidéki város, de a hagyományok itt is szemlátomást teret veszítenek a modern, nyugatabbi világból jövő áramlatokkal szemben. A kora délutáni imára hívó müezzin szavára csak az öregek mozdultek meg a padokról és mentek be a mecsetbe. A fiatalok inkább sefieztek a függőhídon ...
0 Comments

Göreme és az Ihlara-völgy

5/14/2018

0 Comments

 
A VII. században az első arab invázió idején a keresztény lakosság Kayseriből a Göreme-völgybe költözött. Itt a jól megmunkálható tufakőzetbe alakították ki templomaikat, lakó-barlangjaikat. Göreme környékén több, mint 400 templom található a kora kereszténység idejéből, amelyeket több korszakbéli freskók díszitenek: a kora kereszténység, a képrombolás és a képrombolás utáni időszakokból. Ezek közül sok freskó ma is szépen látszik. 
Második nap reggel, a göremei szabadtéri múzeum első látogatói voltunk. Jó volt az időzítés, mert viszonylag kevesen voltak abban az órában. Mire mi végig látogattuk a tizenenegynéhány templomot, addigra rengeteg csoport érkezett, de hál'istennek nem volt időnk elfáradni az emberektől. Nyáron, 40 fokos hőségben lehet nem élveztem volna ennyire.
A templomokban nem szabad fényképezni, csak titokban és vaku nélkül. 
Göreme falu-város kevesebb, mint 3000 lakossal. Főutcája hangulatos, sok-sok szuvenír bolttal és egy nagy kínai vendéglővel. Mit csináljon az ember, ha a legtöbb turista Kínából jön? És lehet, nem szereti a török kaját, de valamit csak ennie kell? ...gondoltam. És még azt is, hogy talán Angliában, ahol valahogy nem lehet finom helyit enni, indokolt a különböző nemzetközi konyhák felsorakoztatása a helyiek és a turisták örömére, de Törökországban, ahol finom és változatos a helyi? Csak elmorfondíroztam a turizmus kapcsán.
Egy rövid göremei bámészkodás után önkéntes idegenvezetőnk, egy angol férfi, aki 13 éve Törökországban él, úgy gondolta, hogy megmutatja nekünk az Ihlara-völgyet, ami egy fantasztikus kanyonszerű völgy, melynek alján végigvezet egy turistaösvény, jobbára a patak mentén. Ez a kiruccanás nem sikerült olyan jól, szerintem, mert rohanás volt az egész. Délután 5-re vissza kellett érnünk Avanosba. Mivel eltévesztettünk egy letérőt, egy félkész úton 120-al repesztette a pasi, úgyhogy mire megérkeztünk, a sötétkék autó hófehér lett, én meg rettenetesen fáradt, mert végig vezettem az anyósülésen. Mindegy. A völgy valóban megér egy egésznapos túrát. Valahogy úgy, hogy egyik végétől a másikig gyalogolsz és közben a kanyon két oldalán a barlanglakásokat és templomokat végignézed. Összesen 14 km. A völgy 105 sziklába vájt templomából 16 látogatható, amelyek egy viszonylag rövid szakaszon az Ihlara felőli völgybejárathoz közel találhatók. A bizánci időkben a kappadókiai görögök építették ezt a lenyűgöző helyet, jó búvóhelynek bizonyult a történelem viharai során. Az utolsó görög lakosokat 1923-ban telepítették ki Ihlarából, amikor a török-görög lakosság csere történt a két ország között. Ha Ihlara felől lépcsőkön ereszkedsz le a völgybe, mint ahogy mi is tettük, 360 lépcsőfokot számolhatsz, ha van kedved számolni (valaki már megelőzött). Nagyon buja zöld volt a természet a völgy mélyén, élénk madárcsicsergéssel. Elképzeltem, hogy nyáron különösen üditő lehet a zöldellő fák árnyéka és a patak vize, amiben fürödni is lehet egy-egy helyen. Nekem végig az járt a fejemben, hogy vajon milyen lehetett, amikor lakták ezt a völgyet és hogy hogyan jutottak fel a barlanglakásaikba az emberek a függőleges sziklafalon? 
Az első fotón Ihlara látképe, háttérben a gyönyörű hófödte csúcsok, majd néhán kép a völgyről és végül Ihlara üres, görög házainak romjai. 
Nagyon nagySajnos nem időztünk sokat a völgyben, csak lemásztunk, meg felmásztunk a lépcsőkön és egy kilométernyit ha sétáltunk a völgyben, na de a következő alkalommal bepótoljuk. Visszafele az út már simább volt. Megtaláltuk az aszfalt utat és így a 70 km-t még gyorsabban, 140-el, tettük meg. Lefáradtam. Hogy lehet úgy veztetni, hogy 5 másodpercenként nézed a telefonodopn a GPS-t, a következő 5 másodpercből 3-at a táj csodálatával töltöd, egy pillantást vetsz az útra, majd kezded előlről? És mondasz is egyfolytában. Lehet, hogy ez a pasi nőnek kellett volna szülessen? ;)
Avanosban vacsorára voltunk hivatalosak, amit megelőzött egy 300 éves kerámia műhely meglátogatása, egy borkostoló, ami alatt megtanultam, hogy a bornak úgy mondják, hogy șarap és koccintáskor meg, serefe. Nem fogom elfelejteni egyiket sem. A șarapot azért nem, mert gyermekkorom hallás utáni angol tudománya románnal vegyítve cseng a fülemben még most is (sáráp, münkő csoráp, dákő nuc plácsé, trádzsé ün káp), a serefe pedig azért, mert egy másik technikával sajátítottam el, sokat ismételtem az est alatt.
Egy dolgot nagyon sajnálok az aznapi vacsorával kapcsolatosan, hogy nem dokumentálódtam előre, hogy mi is volt az étterem, mielőtt étteremmé alakították volna? Az feltűnt, hogy nagy és régi és hogy valamikor más funkciót látott el, de hogy az egyik utolsó, épen és használatban maradt karavánszerájban vacsoráztunk, azt nem gondoltam volna. Ezért és azért sem, mert a tűsarkú cípőm már nagyon szorított, én fel nem álltam az asztal mellől, amíg takarodót nem fújtak. Kár. Nagyon nagy kár! A Saruhan karavánszeráj egyik termében voltunk, de a képeket az internetről kölcsönöztem.​
0 Comments

Színes ellentmondások - Törökország, Kappadókia

5/13/2018

0 Comments

 
Picture
Kappadókia valóban a világ egyik legkülönlegesebb tája. Azt mondják, hogy körülbelül 25 millió évvel ezelőtt keletkeztek azok a furcsa, holdbéli tájformák, amelyek ma a világörökség részét képezik. Ha valakinek ez nem lenne elég, akkor ehhez még hozzá lehet tenni a föld alatti városokat, ahol az első keresztények meghúzódtak és a sziklába vájt házakat és kora keresztény templomokat ezen a vidéken. 
Két és fél nap nagyon kevés volt minden likba belemászni, minden elhagyatott városrészt felkutatni, de arra elég volt, hogy a hely felkerüljön azok közé a helyek közé (saját listámon), amelyektől a szó szoros értelmében elállt a lélegzetem. 
Az út Bukaresttől Isztambulig egy óra, Isztambultól Nevşehirig még egy óra. A török légitársaság pedig ezen a rövid távon is, mindkét járaton, melegszendvicset szolgált fel és minden hangos bemondást így kezdett: Ladies and gentlemen and dear children! Nem tudom, hogy miért van így, de nekem nagyon tetszik. Nevşehir repülőtere kb. olyan és akkora, mint a vásárhelyi. Az ország közepén járunk. A táj az elején, Avanos városáig (17 km), úgy tűnt nem tartogat semmi rendkivülit, de aztán egy-egy kanyarban már sejteni lehetett, hogy nemsokára leesik az állam. 
A szállásunk egy cuccosnak ígérkező szállodában volt, szerencsére nem mi fizettük, de amiről kiderült, hogy mégsem olyan cuccos. A személyzet még csak a második csillagnál tartott a négyből, de azért igyekeztek. 
Sokat nem vesztegettük az időt, "kiszaladtunk" megnézni a Zelve szabadtéri múzeumnak nevezett helyet, majd a naplementét egy "naplemente pontból", majd vacsoráztunk 
Üçhisar szilkaerőd-városban.
Zelve szabadtéri múzeum 60 évvel ezelőtt élő falu volt, amelyet keresztények és muzulmánok egyaránt lakták. Ma egy három völgyből álló, ingyen látogatható múzeum, amelyben szabadon lehet barangolni, sziklát mászni, bámészkodni, ámuldozni, fényképezkedni. Sokkal nagyobb területen fekszik, mint a Göreme múzeum és csodaszép!

A valamivel kevesebb, mint egy óra alatt csak az egyik szegletét jártuk be ennek a csodának, de a látogatók folyamatosan jöttek, mindenki más célból. A sárgaruhás hölgy egy orosz lapnak pózolt, a pirosruhás egy helyinek, de voltak fehérruhás menyasszonyok is, akik mellett kendőbe burkolózott rokonok sürgölődtek. 
Zelvet elhagyva megkerestük a naplemente pontot. Útközben is készítettem néhány fotót az autóból, hogy ne feledjem a táj hangulatát és hogy ti is lássátok.
És megérkeztünk.
A szikla oldalába párnák, fotelek, matracok voltak elhelyezve és itt-ott egy-egy asztal. Gyorsan lehuppantunk, de még gyorsabban ott termett egy fiú és török çay-t kínált. Nem épp véletlenül voltak a matracok ott, ahol voltak. Egyfajta halmozzuk-az-élvezeteket pontban voltunk. És ha már leültünk legalább egy teát megittunk ketten. :) Ide is kijárnak fényképezkedni a népek és itt is nagyon színes és néhol ellentmondásos a kép. Mint például a VW Camper-es. A naplemente pedig szép. Itt is. 
Záróakkordként sikerült egy olyan étteremben vacsorázni, ahol szinte nem is vetted észre, hogy étteremben vagy. Uchisar városában ebben, a kivülről igazán semmitmondó utcában és étteremben ettünk ötcsillagosat. Csak nyugodtan, csak természetesen, csak szívből, de hozzáértéssel egy családi vállalkozás vendégei voltunk.
Törökországban az az izgalmas, hogy a jellegtelen bejárat nagyon sokszor kincset rejteget, a vendégszeretet pedig őszinte, főleg "vidéken". 
0 Comments

January 08th, 2018

1/8/2018

0 Comments

 
0 Comments

Budapest

12/6/2017

0 Comments

 
Nem járok csukott szemmel Budapesten még akkor sem, ha már ötvenedikszer gyalogolok utcáin, mégis mindig találok valami újat, valami megnéznivalót. Ezúttal nem magamtól találtam meg az új helyeket, hanem egy könyv kapcsán (Tittel Kinga: Mesélő Budapest) döntöttem úgy, hogy elmegyek a Sziklakórház múzeumba. Picit aggódtam, hogy a 11 éves lányom hogy fogja "bírni", de reméltem, hogy maga a hely, meg főleg hogy labirintusszerű, ha csak kicsit is, de kíváncsivá teszi ha nem is lesz a kedvenc helye. Jól számítottam, Egyedül ő írt a vendégkönyvbe hármunk közül és utólag elárulta, hogy neki is voltak kétségei a múzeum érdekességét illetően, amit bele is írt a vendégkönyvbe, DE érdekes volt, tetszett! Bingo! Amúgy ajánlom mindnekinek, mint egy "kötelező" házifeladatot: Ha nem járt még ott, akkor tűzze napirendre a Sziklakórházat. Megéri. A felnőttnek azért, a gyermeknek meg másért. Csak idegenvezetéssel lehet végiglátogatni, ami körülbelül egy óra. Fotózni bent nem lehet, de annál többet lehet gondolkodni.
Picture
Egy másik alkotás, amire szintén a fent említett könyv hívta fel a figyelmemet, (egyébként ajánlom mindenkinek a könyvet, akit érdekelnek apró részletek Budapesttel kapcsolatosan) a Cipők a Dunaparton c. köztéri holokauszt emlékmű. Ide egy kis sétával könnyen el lehet jutni. A Lánchíd pesti hídfőjétől jobbra található, a Parlamenthez közel. Nagyon hatásos, nagyon sokat mondó alkotás. Szívszorító.
Még volt egy kulturális momentumunk a 3 nap alatt. Ez pedig a Mai Manó Galériában  Vivian Maier fotóiból rendezett kiállítás.
"John Maloof amatőr történész 2007-ben egy chicagói aukciósház árverésén bukkant rá egy jelöletlen, temérdek negatívot tartalmazó dobozra, s ezzel felfedezte Vivian Maiert, a huszadik század egyik kiváló ‘utcai fényképészét’. Személyes érdeklődése szorgos kutatómunkává alakult, s az évek során feltárta a több mint 2000 tekercs filmből, 3000 nyomatból, és több mint 100.000 negatívból álló hagyatékot, amelynek legnagyobb részét Maier valószínűleg soha nem mutatta meg senkinek." (http://maimano.hu/kiallitasok/titkos-szenvedely-vivian-maier-fotoi/)
Egy nagyon érdekes történet a Vivian Maieré, akit érdekel itt olvashat róla.
A Mai Manó ház, mint ház sem elvetendő, a Nagymező u. 20 sz. alatt. Bevallom hősiesen, hogy amikor először hallottam a Mai Manóról, akkor azt hittem, hogy egy mai manóról van szó, de legalábbis valami fantázianévre gondoltam. Aztán kiderült, hogy Mai Manó, azaz May Emánuel császári és királyi udvari fényképészmester volt, akinek a házában és műtermében most galéria és könyvesbolt található. A kapu mellett közvetlen pedig nagyon finom a forralt bor a Mai Manó Kávéházban.
Budapest nem a világ közepe, legalábbis nekem, de több, mint egy év telt el a mostani és az ez előtti látogatásom között és döbbenten vettem tudomásul, hogy nagyon hiányzott. Turistaként Budapest közelít a világ közepe felé. Gyönyörű város!
0 Comments

Kocsis Erika esete a gyímesi üzletemberrel

10/12/2017

0 Comments

 
Adott egy panzió. Jó nevű, jól menő, sikeres. Ezt látják a vendégek, ezt tükrözi a vendégkönyv és a szállásportálokon a visszajelzések. Látszatra minden rendben van, de a mindennapok két "realitása" nagyon nyilvánvaló, ha közelebbről nézzük. 
A alkalmazottaké nagyon keserű. Modern rabszolgaságnak nevezem én, nem tudom, hogy ők minek nevezik? Azt hiszik az a normális, hogy 16 órás váltásban dolgozzanak minimálbérért. Gyakran előfordul, hogy három nap egymás után 16 órát dolgoznak és ráadásnak otthon várja őket 2-3 kisgyerek, gazdaság és sokszor egy beteg vagy idős családtag. Csinálják, mert nincs más választásuk. Iletve lenne, külföldi munka, de azt nem mindenki tudja bevállalni.
Ebben a panzióban a személyzet fele külföldre ment dolgozni. A munkaerőhiányt a főszezon kellős közepén napszámosokkal pótolják.
Aki maradt mosolyogni csak délelőtt tud. Motivációja nagyon alacsony, a szükség hajtja előre, minden energiáját arra összpontosítja, hogy harmadmagával annyi munkát vegézzen el becsülettel, ami 6-nak is bőséges volna. És a fizetés legtöbbször késik. 
A válallkozó (főnök) realitása kétségbeesett. Az ő oldalán minden rendben van, ő mindent megtesz az embereiért (saját bevallása szerint), de mit csináljon, ha nincs szakképzett munkaerő, nincs lojalitás, ellenben van belső konfliktus a váltások között és mindennek a tetejében, még lopnak is. Vajon miért?
A panzió pezseg. A 15 év viszi előre. Egész nyáron teltház van és az étteremben is egymásnak adják a kilincset a vendégek mégsincs pénz, nincs elégtétel, nincs sikerélmény, nincs csapatszellem. Nincs semmi, ha mindenkinek a véleményét összeveted. Pedig vendég van. Márpedig, ha van vendég, kellene legyen pénz is. De nincs. Hol van?

A nyár közepén, pont amikor elhatároztam, hogy többet nem foglalkozom semmiféle turizmussal és valami más munkát keresek magamnak, felhívott telefonon egy panziótulajdonos, akit előtte futólag ismertem meg egy megbeszélésen, hogy van egy ajánlata, találkozzunk. Csak annyit tudtam róla, hogy melyik panzió az övé. Mondom magamban, érdekes, hogy pont  most hív, amikor bedobni készültem a törölközőt, veszíteni valóm viszont nincs, megbeszéltük a találkát. Az első impressziók vegyesek voltak. Nagyon hamar kiderült, hogy semmi sem működik úgy ahogy kellene, a tulaj maga túlhajszolt, több üzleti ügye van kibogozandó és neki igazából egy menedzserre volna szüksége, aki átveszi tőle a panzióveztetést. "De mindenestől". Ez lett volna az ajánlat, a levegőben pedig, lelki szemeim előtt már százasok is röpködtek, fantasztikus munkám elismeréseképpen. :) Nagyon hamar felébredtem a nincsenekvéletlenek és a milyenkurvaszerencsém álomvilágból, mert öt perc után kiderült, hogy valahogy úgy kellene megoldani ezt a legyélteamenedzserem dolgot, hogy az alkalmazottak ne tudják meg, hogy én miért vagyok ott!? Értitek, nem? Mondom, hogy ez így nem lesz jó, beszélgessünk másképp. Ha úgy gondolja, hogy az alkalmazottak megfutamodnak és másnap nem jönnek be dolgozni, ha én ott menedzserkedni kezdek, akkor kezdjük az együttműködést úgy. hogy szolgáltatóként készítek egy szervezeti diagnózist és egy akciótervet a változáshoz, hogy a panzió és az ott dolgozók, mind talpon maradjnak a főszezon után is. Ez a változat nekem sokkal jobban tetszett (mint a menedzsment), annál is inkább, mert úgy éreztem, hogy pont azt a munkát végezhetem, amire több mint 3 évet készültem, és végre kapok egy igazán problémás helyzetet és megmutathatom! Megmutatom a világnak és magamnak! Fel voltam dobódba, mi tagadás! Hazafele menet találkoztam két olyan ismerőssel, akiknek elújságoltam, hogy lehet, hogy lesz egy ilyen megbízásom és, itt már gyanút kellett volna fogjak, mindkettő azt mondta, hogy vigyázni kell azzal az emberrel, nem komoly, nem szavatartó. De bennem sokkal nagyobb volt akkor még a lendület, mintsem ezt észrevettem volna, Akkor még hittem...

Másfél hónapra kötöttünk szerződést. Elkezdtem a munkát. A panzió alkalmazottainak továbbra sem mutattak be, úgyhogy elég érdekesen kezdődött a dolog. Bemutatkoztam mindkét váltásnak és egyéni majd csoportos beszélgetéseket folytattam két héten keresztül, amelyek a szervezeti diagnózis egyik alapját képezték. Mivel hétvégeken is dolgoztak megpróbáltam több munkakörben is hasznossá tenni magam, egyrészt, hogy megtapasztaljam a hely dinamikáját, hangulatát, valamint a feladatok leosztását. Így a mosogatástól, a hagyma- és krumplihámozáson keresztül a felszolgálásig mindenbe belekóstoltam. A 16 órás munkanapokból 3-4 órákat én is a csapat tagja voltam. Az elején nagyon furcsán néztek, nem igazán értették, hogy mit akarok, de a józan eszük végül azt diktálta, hogy befogadjanak, mert a segítség mindenkor jól jött. 
Sajnos a tuljadonos sosem ért rá úgy beszélgetni velem, hogy figyeljen is rám. Mindig rohant, telefonált, sosem jegyzetelt, emailt sosem olvas, még az sms-eket sem ér rá megnézni. Nem is nagyon hívott vissza, ha látta, hogy kerestem. 
Hetente elutazott üzleti ügyben, helyettese a panzióban ilyenkor nem volt. Munkám során azt tapasztaltam, hogy a dolgok megszokásból történtek úgy ahogy történtek, nem létezik egy rendszer, egy szabályzat, nincs felelősség. Mindenki végzi a dolgát, a régiek úgy ahogy már 10 éve, az újak úgy, ahogy gondolják, hogy kell. Senki nem meri a másiknak megmondani, ha valami nem jó, ha valamit másképp kellene csinálni, mert nem akarnak "parancsolgatni", mert ők nem "főnökök", mert szomdszédok, komák, unokatestvérek vagy hasonló. Persze mindkét váltásban vannak ügyes, talpraesett személyek, akik akarva-akaratlanul a stabilitást jelentik ebben a panzióban, de félnek bármilyen változástól, bármilyen újdonságtól. mert az ő értelmezésük szerint ez csakis több munkát jelenthet. Ezek a "csapatvezetők" a főnök által is méltányolva vannak, differenciált bérezésben részesülnek (ne gondoljatok csillagászati összegekre). Ebben a panzióban soha senkit nem dícsértek meg, soha nem kérték ki senki véleményét, nem hallgatta meg őket senki. A 100-200 lejes havi bónuszokat azért kapták, hogy nehogy elmenjenek szezon közepén... 
A kommunikáció az egyes váltásokon belül a "megszokott" módon történik, de a két váltás között már nem nagyon, ezen kivül pedig a személyes konfliktusok érezhetően befolyásolják az együttműködést legyen szó beszerzésről, menü egyeztetésről, programokról, stb. 
Augusztusban fesztiválra készültek. Szükség volt még munkaerőre. Toboroztam munkaerőt is, de lassan rá kellett jönnöm, hogy ebben a káoszban én nem tudok labdába rúgni. Elhatároztam, hogy ha már megváltani nem tudom a világot, legalább összerakok egy tisztességes fejlesztési tervet, ami megvalósítható és valós tapasztalataimra támaszkodik majd leülök szépen a főnökkel és megbeszéljük, hogy mit és mikor lehet megvalósítani belőle. Pézügyi tervet is készítettem volna, ha kaptam volna segítséget, adatokat, de nem kaptam SEMMIT. A weboldalukon feltüntetett árak alapján készítettem egy számítást, de a mai napig senki sem volt kíváncsi sem a tervre, sem a munkaköri leírásokra, sem a számítasaimra. A munkámat nem fizették ki, egyszer sem találkoztam személyesen a főnökkel, a telfonhívásaimra nem válaszol, smst nem olvas, emailt még annyira sem... A közöttünk zajló kommunikációra a következő mondatból áradó "egyetértés" jellemző:  "Sok levest el kell adjak, hogy ki tudjalak fizetni..... de nem látok semmi eredményt". Októberben jelentkezett és azt mondta, hogy a következő héten fizet. Jeleztem neki, hogy küldtem egy hivatalos fizetési felszólítást és azt is mondtam, hogy ügyvédi lesz a következő. Mire ő: "azzal nem fogunk megoldani semmit..." ???
Sztorizni még lehetne, de kár az energiáért. És habár azt mondtam, hogy veszíteni valóm nincs, mégiscsak úgy érzem, hogy valamit elvesztettem. Ha nem mást, a lelkesedésem. DE, abszolút tapasztalatot szereztem és betekintést nyertem egy másik világba, amit eddig csak kirakatból ismertem. 
0 Comments
<<Previous
Forward>>

    Régebbi bejegyzések

    January 2021
    November 2020
    November 2019
    September 2019
    August 2019
    May 2019
    April 2019
    February 2019
    September 2018
    May 2018
    January 2018
    December 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    January 2016
    December 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013

    Címkék

    All
    Anglia
    Bulgária
    Falusi Turizmus
    Finnország
    Görögország
    Házikó
    Helyek
    Karácsony
    Kezdetek
    Mix
    Nálunkfele
    Nálunkfele
    Portugália
    Sztorik
    Törökország

    RSS Feed